بازاریابی چریکی یا Guerrilla marketing چیست؟

اشتراک گذاری

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی یک روش خلاقانه، ارزان و برآمده از هوش و ابتکار است که با استفاده از ابزارهای غیر معمول سعی در رسیدن به اهداف بازاریابی دارد.اصطلاح بازاریابی چریکی از جنگ چریکی الهام گرفته شده است که نوعی جنگ نامنظم است و مربوط به استراتژی های کوچک تاکتیکی است که توسط غیرنظامیان مسلح استفاده می شود.

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغات است که کمپانی از روش های غیر متعارف و قافلگیرکننده برای معرفی یک محصول و یا خدمت استفاده می کند. این شیوه توسط Jay Conrad Levinson با انتشار کتاب Guerrilla Marketing در سال ۱۹۸۴ رایج شد.

یکی از اهداف این استراتژی ایجاد واکنش احساسی در مشتری است و هدف نهایی آن این است که مشتری به شیوه متفاوت و غیر از آنچه تا به حال مواجه شده محصول و یا برند را به خاطر بسپارد. این استراتژی انواع مختلفی دارد مثل Ambient marketing, Ambush marketing, Viral marketing, Street marketing و… اما بهترین نمونه آن توسط Elon Musk اجرا شده. با اختصاص ۰دلار برای تبلیغات میبینیم که بزرگترین مانع را کنار گذاشته است.

نخستین آزمایش موفقیت آمیز Falcon Heavy متعلق به Space X در تاریخ ۶ فوریه ۲۰۱۸ همراه یک Tesla Roadster انجام شد. Elon Musk یک ماشین برقی را که اسم سرنشین آن را Starman گذاشت بعنوان اولین خودرو به فضا فرستاد.

استارمن

انواع بازاریابی چریکی

۱- بازاریابی چریکی در فضای باز

چیزی را به محیط های پیشین شهری اضافه می کنند، مانند قرار دادن چیزی قابل جدا شدن بر روی مجسمه یا قرار دادن کارهای موقت هنری در پیاده روها و خیابان ها.

۲- بازاریابی چریکی داخلی

مشابه فضای باز، فقط در مکانهای سرپوشیده مانند ایستگاه های قطار، مغازه ها و ساختمانهای دانشگاه انجام می شود.

۳- رویداد بازاریابی چریکی کمین

افزایش مخاطبان یک رویداد در حال پیشرفت – مانند یک کنسرت یا یک بازی ورزشی – برای تبلیغ یک محصول یا خدمات به روشی قابل توجه، معمولاً بدون اجازه حامیان مالی این رویداد.

۴- بازاریابی چریکی تجربی

همه موارد فوق اما به روشی اجرا شده است که نیاز به تعامل عمومی با برند دارد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.