کتاب موهبت کامل نبودن : رها کردن خود آرمانی و پذیرش خود واقعی

اشتراک گذاری

موهبت کامل‌ نبودن نوشته برنه براون(-۱۹۶۵) است. این کتاب ۱۰ راهکار پیشنهاد می‌دهد تا به کمک آن، افراد خود را به همانگونه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند.

موهبت کامل نبودن

موهبت کامل نبودن نوشته برنی براون : زندگی کردن با تمام‌ وجود انتخابی نیست که در یک مقطع زمانی صورت بگیرد و بعد کنار گذاشته شود، بلکه یک جریان است. درواقع من آن را سفری می‌دانم که تا پایان عمر ادامه دارد. هدفم در این کتاب معرفی و شفاف سازی گزینه‌هایی است که زندگی کردن با تمام‌ وجود را ممکن می‌سازند، همچنین در میان گذاشتن آموخته‌هایم به افرادی که این سبک زندگی را دنبال می‌کنند.

” ما نمی‌توانیم چیزی را به فرزندان خود بدهیم که فاقد آنیم. “

قسمتهایی از کتاب موهبت کامل نبودن: قبل از هر سفری، و از جمله این سفر، باید درباره زاد و توشه راه صحبت کرد. برای زندگی کردن و عشق ورزیدن از موضع ارزشمندی، به چه چیز نیاز داریم؟ چگونه با کامل نبودن خود روبه‌رو می‌شویم؟ چگونه ویژگی‌های مورد نیاز را پرورش می‌دهیم و موانع را کنار می‌زنیم؟ پاسخ تمام این پرسش‌ها این است: شجاعت، شفقت و پیوند؛ این زاد و توشه‌ای است که در سفر زندگی بدان نیاز داریم.

شاید بگویید: اوه چه عالی، آدم باید یک ابرقهرمان باشد تا بتواند با کمال‌گرایی مبارزه کند. البته شما را درک می‌کنم؛ شجاعت، شفقت و پیوند اندیشه‌هایی بزرگ و آرمانی به‌نظر می‌رسند، اما درواقع تمرین‌های روزانه‌ای هستند که با تکرار کافی به‌صورت توانمندی‌های باورنکردنی در می‌آیند.

” اگر آن‌قدر شجاع باشیم که با جنبه تاریک وجود خود روبه‌رو شویم، می‌توانیم قدرت بیکران جنبه‌های روشن خود را دریابیم. “

خبر خوب اینکه همین آسیب پذیری و ضعف‌ها است که ما را به سوی این ابزارهای شگرف سوق می‌دهند. از آنجا که ما انسان هستیم و ناقص، به‌ناچار باید همه‌روزه این ابزارها را به‌کاربندیم. به این طریق است که شجاعت، شفقت و پیوند به صورت توانمندی و موهبت در می‌آیند، مواهبی که ثمره کامل نبودن ماست.

درباره برنی براون نویسنده کتاب موهبت کامل نبودن

برنی براون  Brene Brown نویسنده و پژوهش‌گر آمریکایی در نوامبر ۱۹۶۵ به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در رشته‌ی مددکاری اجتماعی در دانشگاه هوستون به سرانجام رساند و زندگی خود را وقف مطالعه در زمینه‎ی روانشناسی و خودشناسی کرد. او کتاب‌های متعددی در زمینه‌های جسارت، شرم و همدلی نوشت و از طرف مجله زنان هوستون به عنوان یکی از چهره‌های برتر ۲۰۰۹ شناخته شد. همچنین او چند جایزه‌ نیز از سوی دانشکده‌‌ی محل تدریسش گرفت و در سال ۲۰۱۶ بودجه‌ی دو میلیون دلاری به او تعلق گرفت تا دانشجویان بیشتری را در زمینه‌ی کار اجتماعی پرورش دهد.

برنی براون - موهبت کامل نبودن

سخنرانی های انگیزشی

برنه براون علاوه بر آثار مکتوبش از طریق سخنرانی های انگیزشی‌اش نیز شناخته شده است. سخنرانی او با عنوان «قدرت آسیب‌پذیری» در سال ۲۰۱۰ از طریق شبکه همایش های تد به اجرا درآمد که بیش از ۴۲ میلیون بازدیدکننده داشت. این سخنرانی یکی از پربازدیدترین سخنرانی‌های مجموعه تد است که بسیار توجه علاقه مندان به حوزه‌ی روانشناسی را به خود جلب کرد.

«گوش‌دادن به شرم» نیز عنوان دیگری از سخنرانی‌های برنی براون است که در مارچ ۲۰۱۲ برگزار شد و آن هم مانند سایر فعالیت‌های او موفق بود و تا الان بیش از ۱۲ میلیون بازدیدکننده داشته است.

وبسایت شخصی برنی براون

برنی براون در حال حاضر در تگزاس آمریکا زندگی می‌کند و از طریق وب سایت شخصی اش با طرفداران و خوانندگان آثارش در ارتباط است. او از طریق این سایت(brenebrown.com) که با وردپرس راه اندازی شده، در سال ۲۰۰۹ برنامه‌ی کتاب خوانی اینترنتی کتاب موهبت کامل نبودن را در طول هشت هفته اجرا کرد. این برنامه که با نام «شرم کمتر، شادی بیشتر» و بسیار موفق بود و همراهان برنی براون از طریق ایمیل از سراسر دنیا با او در ارتباط بودند. این وب‌ سایت شامل تمامی کتاب‌ها، سخنرانی ها و مقالات پژوهشی او است که بسیار مفید برای دانشجویانش و طرفداران حوزه‌ی روانشناسی است.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.