سیستم های مدیریت منابع سازمان ERP چه ماژول ها یا بخش های کارکردی دارند؟

اشتراک گذاری

سیستم برنامه ریزی منابع انسانی ERP سیستمی است که داده های سازمان را یکپارچه می کند و از ایجاد داده های ناهمگون و تکراری جلوگیری می کند. سیستم ERP شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی به صورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید.

سیستم مدیریت منابع سازمان

در انواع مختلف سیستم های مدیریت منابع سازمان Enterprise Resource Planning یا ERP ماژول های مشترک و پایه ای وجود دارند. ماژول ها بخشهای مستقلی از سیستم هستند که به مدیریت قسمت خاصی از فرایندهای عملیاتی سازمان می پردازند. ماژول ها معمولا یک قالب و یک مرزبندی برای دسته بندی فرایندها و کارکردها در سیستم ERP هستند. بعبارتی هر ماژول یکی از منابع اصلی سازمان را مدیریت می نماید که هم در برگیرنده فرایندهای عملیاتی است و هم فرایندهای کنترل مدیریتی.

حوزه های عملکردی و ماژول های متداول در انواع سیستم های مدیریت منابع سازمان

مدیریت مالی و حسابداری

همه سازمان‌ها در هر شکل و اندازه‌ای، چه سازمانی‌های کوچک چه سازمان‌های بزرگ، از مزایای ماژول مالی سیستم های مدیریت منابع سازمان ERP بهره می‌برند. ماژول مالی هسته اصلی بسیاری از سیستم‌‌های نرم‌افزاری ERP است. این ماژول می‌تواند داده‌های اقتصادی و مالی را از بخش‌های عملیاتی متعدد جمع‌آوری کند و گزارش‌های اقتصادی باارزشی را تولید کند. این ماژول همه حساب‌های مالی و عملیات‌های مربوط به آن را زیرنظر دارد: مدیریت پرداخت مالیات‌ها، صورتحساب‌های پرداخت، وضیعیت‌های مالی، بودجه‌بندی، دفترهای حسابرسی، ترازنامه‌ها و مصارف و هزینه‌ها از جمله مواردی است که در حیطه عملیاتی این ماژول قرار می‌گیرد.

بودجه ریزی، کنترل هزینه ها، مدیریت هزینه ها، قیمت تمام شده بر اساس فعالیت ها، دفتر کل، اموال، حسابهای پرداختنی، حسابهای دریافتنی، مدیریت جریانات نقدی

مدیریت منابع انسانی

این ماژول استاندارد منابع انسانی Human Resources HR ابزاری است شبیه به یک ردیاب زمانی، جدول‌های زمانی و یا منبع داد‌ه‌های کارمندان عمل می‌کند. ماژول HR شامل بررسی عملکرد کارمندان و سیستم حقوق و دستمزد آنها هم می‌شود. ماژول منابع انسانی عملکرد کارمندان را بررسی می‌کند و شرح وظایف هر کدام را به دقت توضیح می‌دهد. این ماژول بعدها می‌تواند با ماژول مالی ترکیب می‌شود تا هزینه‌ها و حقوق کارمندان را مدیریت کند.

استخدام، اموزش، برنامه ریزی منابع انسانی، پرداختها، مزایا، مالیات و بازنشستگی

منابع انسانی

مدیریت تولید

ماژول تولید سیستم های مدیریت منابع سازمان ERP گاهی اوقات به اسم ماژول مهندسی هم شناخته می‌شود. این ماژول به کسب و کارها کمک می‌کند تا به وسیله برنامه‌ریزی تولید، یافتن منابع مناسب برای مواد اولیه، نظارت بر تولید روزانه و پیشی‌بینی محصولات تولید را کارآمدتر کند. این ماژول برای بهبود و پیشرفت تولید سازمان یا شرکت با ماژول SCM  ترکیب می‌شود.

مهندسی، BOM، سفارشات کاری، برنامه ریزی، ظرفیت ها، مدیریت فرآیندهای کاری، کنترل کیفیت، پروسه تولید و مدیریت چرخه عمر محصول

مدیریت فروش و توزیع

فرآیند فروش معمول شامل فرآیندهای نظیر فروش و نمایش تجزیه و تحلیل و رسیدگی به تقاضا، تهیه پیش نویس نقل قول، پذیرش سفارشات فروش، تهیه صورتحساب فروش با مالیه مناسب، ارسال / حمل کالا یا خدمات، ردیابی سفارش در انتظار فروش می باشد. تمام این معاملات فروش توسط واحد فروش سیستم های مدیریت منابع سازمان ERP اداره می شود. ماژول CRM می تواند از ماژول فروش برای ایجاد فرصت های آینده و تولید سرب استفاده کند.

دریافت سفارشات، پردازش سفارشات، ارزیابی اعتبار مشتری، قیمت گذاری، مدیریت موجودی، حمل و نقل، تحلیل و گزارش دهی فروش

مدیریت زنجیره تامین

این ماژول نقش کلیدی در زنجیره تامین شرکت شما دارد این امر شامل مدیریت سفارش خرید هم می‌شود. ماژول SCM جریان محصول را از تولید تا مشتری مدیریت می‌کند و در زمان بازگشت محصول نیز این جریان به صورت معکوش طی می‌شود. ویژگی و فیچر کلیدی ماژول SCM فرآیند اوتوماسیون است که زنجیره تأمین شما را ساده‌سازی می‌کند و با کسب و کارتان را با تغییرات ناگهانی در بازار تطبیق می‌دهد. زنجیره تأمین همچنین شامل مدیریت عرضه و تقاضا، بازده فروش و فرآیند جایگزینی، حمل و نقل  و پیگیری آن است.

برنامه ریزی زنجیره تامین، برنامه ریزی تامین کنندگان، پیکربندی محصول، دریافت سفارشات، خرید، کنترل موجودی، مدیریت ادعاها، انبارداری (دریافت، ارسال، برداشت و بسته بندی)

مدیریت پروژه یا ساخت

برنامه ریزی پروژه، برنامه ریزی منابع، کنترل هزینه ها، ساختار شکست پروژه، صورت حساب ها، کنترل زمان و هزینه، کنترل معیار های عملکردی و مدیریت فعالیت ها

مدیریت ارتباط با مشتریان

بخش مدیریت ارتباط با مشتری سیستم های مدیریت منابع سازمان ERP می‌تواند عملکرد فروش را از طریق سرویس بهتر به مشتریان و پایه‌گذاری یک رابطه خوب و سالم و مؤثر با مشتریان بهبود و سرعت بخشد. تمام جزئیات مربوط به مشتریان در این ماژول قابل دسترس است. ماژول ارتباط با مشتری به کسب و کار شما کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به مشتریان را مدیریت و ردیابی کند. تاریخچه ارتباطات،‌ تماس‌ها، ملاقات‌ها، جزئیات خرید مشتریان و مدت زمان قراردادها از جمله عملیات‌هایی است که در این ماژول صورت می‌گیرد. ماژول ارتباط با مشتریان می‌تواند با ماژول فروش ادغام شود و فرصت‌های فروش را توسعه دهد.

بازاریابی و فروش، خدمات، قراردادهای مشتریان و پشتیبانی مرکز تماس

مدیریت ارتباط با مشتری

ماژول انبارداری

ماژول انبارداری سیستم های مدیریت منابع سازمان ERP گاهی اوقات ماژول مدیریت اقلام و مواد هم نامیده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا اهداف انبارداری خود را مدیریت و اندازه‌گیری کنید. این اهداف می‌تواند شامل کد گذاری اقلام و کالا و ردیابی آن و موقعیت‌یابی کالا در سازمانتان باشد. ماژول انبارداری با ماژول خرید ترکیب می‌شود تا نتیجه بهتری به دست آید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.